Različne možnosti zdravljenja
Različne možnosti zdravljenja
Diete
Večina bolnikov z eozinofilnim ezofagitisom je alergičnih na več kot eno živilo. Iz tega razloga eozinofilni ezofagitis velja za posebno vrsto alergije na hrano. Če je iz prehrane mogoče izključiti živila, ki povzročajo alergijsko reakcijo v požiralniku, lahko simptomi in vnetje izzvenijo brez uporabe zdravil. Med najbolj pogostimi živili, ki povzročajo eozinofilno vnetje v požiralniku, so mlečni izdelki, pšenica, jajca, soja, oreščki in ribe ter morski sadeži. Ustrezne diete so zato lahko povezane z obsežnimi omejitvami pri izbiri vsakodnevne prehrane in bolniki se jih v daljšem obdobju le redko lahko uspešno držijo.
Učinkovitost:
Pri tej dieti bolnik ne uživa nobene običajne hrane, nadomešča pa jo s pitjem posebnih prehranskih formul. Taka dieta zato ne vsebuje nobenih beljakovin, ki bi lahko povzročale alergije. Dieta vključuje samo osnovne gradnike prehranskih beljakovin, ki jih imenujemo aminokisline, in druga hranila. Te aminokisline so pripravljene za uživanje v obliki tekoče hrane oziroma prehranskih napitkov. Ugotovili so, da take diete brez beljakovin v več kot 90 % učinkovito zmanjšajo vnetje pri odraslih z eozinofilnim ezofagitisom.
Izvedba:
Odrasli bolniki se lahko take diete držijo doma, če so sposobni piti tekočino. Okus teh napitkov pogosto opisujejo kot neprijeten. Otroci oziroma mladostniki, ki potrebujejo zdravljenje s prehranskimi formulami, običajno ne marajo njihovega okusa, zato jih s tako dieto hranijo po cevki v času bivanja v bolnišnici.
Neželeni učinki:
Večini bolnikov se zdi ta dieta skrajno restriktivna (omejujoča), saj ne smejo uživati nobene druge hrane. Odrasli bolniki se le redko odločijo za tako dieto.
Trajanje zdravljenja:
Tovrstna dieta je lahko uspešna 1 do 2 meseca, kot dolgotrajno zdravljenje pa je težko izvedljiva zaradi omejitev, ki jih vključuje.
Učinkovitost:
Izločevalna dieta, ki jo določijo na osnovi alergološkega testiranja, zmanjša simptome le pri zelo majhnem številu bolnikov. Alergološki testi večinoma niso specifični in rezultati so pogosto zavajajoči, zato se po zadnjih smernicah ne priporočajo.
To je razlog, da običajno izvajamo izločevalno dieto na osnovi izkušenj (empirično izločevalno dieto), ki temelji na izključitvi 6 najbolj pogostih alergogenih živil in nato postopnemu ponovnemu uvajanju teh živil v prehrano, dokler ne odkrijemo “krivca”, ki povzroča alergijo. Pokazalo se je, da je taka dieta uspešna tako pri otrocih kot pri odraslih. Pri več kot 70 % bolnikov, ki so izvajali to dieto, se je vnetje v požiralniku umirilo.
Izvedba:
Pri tej dieti je treba iz prehrane povsem izključiti mlečne izdelke, pšenico, jajca, sojo, oreščke in ribe ter morske sadeže za 6 do 8 tednov, nato pa opraviti endoskopsko preiskavo požiralnika, ki vključuje odvzem vzorcev tkiva. V najboljšem primeru se pokaže, da vnetnih celic v požiralniku ni več. Nato posamezna živila enega za drugim ponovno uvajamo v prehrano v 8 tedenskih intervalih. Približno 8 tednov po ponovni uvedbi vsake skupine živil je treba ponoviti endoskopijo požiralnika in ugotoviti, ali ta vrsta hrane sproži eozinofilno vnetje v požiralniku. S tem postopkom nadaljujemo, dokler ne odkrijemo vseh živil, ki povzročajo alergijo. Ko ugotovimo, katera živila so za bolnika alergogena, jih izključimo iz njegove prehrane.
Bolnik se mora večkrat sestati z dietetikom, ki mu da navodila in nasvete, kako naj se izogiba tem živilom. Zdravljenje z dieto poteka ambulantno.
Da bi zmanjšali število potrebnih endoskopskih pregledov, je v nekaterih primerih mogoče izvajati tudi tako imenovano “step-up” (stopnjevalno) izločevalno dieto, pri kateri iz prehrane najprej izključimo 2 skupini živil (običajno izključimo mleko in pšenico). Če pri tem ni odziva, iz prehrane izključimo 4 skupine živil in končno, če je potrebno, 6 skupin živil. S takim stopenjskim pristopom lahko v povprečju zmanjšamo število potrebnih endoskopskih pregledov za 20 %.
Omejitve:
S to metodo lahko odkrivanje živil, ki povzročajo alergijo, traja tudi okrog enega leta. Lahko se zgodi, da bolnik potrebuje do 8 endoskopskih preiskav požiralnika, da odkrijemo sprožilne alergene. Poleg tega se mora vsak bolnik z eozinofilnim ezofagitisom, ki se drži izločevalne diete na osnovi izkušenj, nekajkrat posvetovati z dietetikom. Bolnikom je dolgotrajno prepovedano uživanje živil, ki jim povzročajo alergijo. To je pogosto povezano s precejšnjim zmanjšanjem kakovosti življenja.
Trajanje zdravljenja:
Bolniki, pri katerih uspešno odkrijemo sprožilce v prehrani, se lahko dolgo držijo diete (več mesecev ali let).
NAROČI BREZPLAČNO KNJIŽICO
Naroči popolnoma brezplačno knjižico z vsemi informacijami o Eozinofilnem ezofagitisu, ki so jo napisali prof. dr. Alain Schoepfer, prof. dr. Stephan Miehlke in prof. dr. Stephen Attwood.